ÜRÜNLERİNİZİ DÜNYAYA SATMAYA HAZIRMISINIZ? TÜRKİYE'YE DÖVİZ KAZANDIRMA AMACIYLA KURULMUŞ OLUP %100 YERLİ YATIRIMDIR →  

İptal, İade, Değişim

Ürünü nasıl iade edeceğim?

İade veya değişim süreci ürün teslim edildikten 3 gün içindedir. İade sürecini başlatabilmek için;
Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız; Hesabım menüsündeki İade & Değişim sayfasında formu doldurarak talebinizi iletirsiniz.
Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden İade Et butonuna basarak iade talep edebilirsiniz.
İade talebi onaylandıktan sonra ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden iade edilecektir.
Not: Oluşacak herhangi bir sorunda Tüm Pazar sorumlu değildir.

Ürünü nasıl değiştirebilirim?

Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Ürünü Değiştir butonuna basın.

Talebi oluşturduktan sonra 3 gün içerisinde ürünü kargoya vererek sisteme kargo takip bilgisi girin. Takip numarası girilmediği takdirde değişim talebi iptal edilir. (Kampanya kodu ile yapılan gönderimlerde ürün kargoya verildikten sonra takip numarası sisteme otomatik olarak yansır.)

Kargo takip bilgisi sisteme girildikten sonra mağazanın talebe yanıt verme süresi 3 iş günü + 24 saattir.

Mağaza, değişim talebini onaylayıp sisteme yeni ürünü kargoya verir.

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Mağaza onaylamadan önce tüm siparişi veya siparişinizden çıkarmak istediğiniz ürünü iptal edebilirsiniz. Üyeyseniz Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki İptal Et butonuna basmanız yeterlidir.

Siparişiniz onaylandıktan sonra Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki İptal Talep Et butonuna basarak mağazaya iptal talebinizi iletebilirsiniz.

Misafir kullanıcıysanız alışverişe birlikte gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkinden iptal işleminizi yapabilirsiniz.

Taksitli yaptığımın alışverişin iadesi neden taksitli yapılıyor?

Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

Mağaza sipariş iptal talebimi reddetti, şimdi ne olacak?

Mağaza, siparişi onaylamadıysa ve ürünü gönderemeyecekse iptal işlemini kendisi yapar. Eğer ürünü onayladıysa sizin iptal talebinde bulunmanız gerekir. Siparişi iptal eden mağazaların puanı düşer.

Cayma hakkı nasıl kullanılır?

Alıcının (müşterinin), teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanarak ürünü iade etmek istediğini satıcıya (mağazaya) bildirmesi gerekir. Mağaza, müşterinin talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini müşteriye hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür. tumpazar.com Ödeme Koruma Sistemine göre ürün bedeli mağazaya aktarılmış olsa bile cayma hakkı gereğince müşteri, ürünü iade edip parasını geri alma hakkına sahiptir.

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik gereğince, alıcıların (müşterilerin), teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Yönetmeliği her kurumun uygulaması gerekmektedir.

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde, iade kargo ücreti mağazalara aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakları vardır. Mağazaların anlaşmalı kargo şirketiyle gönderilmeyen kargoların ücretini alıcı öder.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

Müşterinin, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:
– Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
– Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
– Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,
– Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
– Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
– Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.) İade Sürecini Gör

Değişecek ürünün takip numarası numarasını nereye yazmamız gerekiyor?

Üye olarak alışveriş yaptıysanız; Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Ürün İade butonuna basın.
İade Sebebi başlığından “Ürün Değişim” şıkkını seçip takip numarasını ve kargo firmasını girebilirsiniz.

Misafir kullanıcıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden Ürün İade butonuna basarak işleminizi yapabilirsiniz.

Değişim başvurusunda bulundum fakat mağaza değişim onayı vermiyor. Ne yapabilirim?

Ürün detay sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla irtibata geçebilirsiniz. Ürünün temini için onay süreci uzamış olabilir. Değişim işlemini iade olarak değiştirebilirsiniz. Hesabım menüsündeki İptal Taleplerim sayfasından talebinizi geri çekebilirsiniz. Değişim talebini geri alıp iade talebinde bulunabilirsiniz.
Misafir kullanıcıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden değişim talebini geri alabilirsiniz.

Değişim talebim için mağazayla nasıl irtibata geçebilirim?

Ürün sayfasındaki Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla irtibata geçebilirsiniz.

Değişim talebini iade olarak değiştirebilir miyim?

Üye olarak alışveriş yaptıysanız; Hesabım menüsündeki İptal Taleplerim sayfasından ürünün yanındaki Talebi Geri Al butonuna basın. Değişim talebinizi geri çektikten sonra iade talebinde bulunabilirsiniz.

Misafir kullanıcıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden değişim talebini geri alabilirsiniz.

Değişim talep etmiştim ama vazgeçtim. Ne yapmalıyım?

Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız; Hesabım menüsündeki İade Taleplerim sayfasına gidin. Ürünün yanındaki Talebi Geri Al butonuna basarak değişim talebinizden vazgeçebilirsiniz.
Misafir kullanıcı olarak alışveriş yaptıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden değişim talebini geri alabilirsiniz.

Değişim yapıp ürünü alacağım, adresi nasıl değiştirebilirim?

Değişim talebinde bulunurken ürünü teslim almak istediğiniz adresi de belirtebilirsiniz. Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Ürün İade butonuna basın. İade Talebi formundaki açıklama alanına değişim sebebi ile birlikte ürünün gönderilmesini istediğiniz adres bilgilerini girebilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden aynı işlemi yapabilirsiniz.

Önemli Not: Değişim talep ettikten sonra adresinizi güncellemek için mağazayla irtibata geçip adresi değiştirmeniz gerekir.Ürün detay sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla iletişim kurabilirsiniz.

Değişim şekli nedir?

Tumpazar.com’da değişim talebinde bulunduğunuz ürün için 3 değişim tipi vardır.

– Ürünü henüz kargoya vermedim.
Değişim talep edip ürünü, anlaşmalı kargo firmasıyla ücretsiz gönderebilirsiniz. Ücretsiz gönderim için talep oluşturduktan sonra çıkan kampanya kodunu, ürünle birlikte kargo firmasına teslim etmeniz gerekiyor.

– Ürünü kapıda değiştirdim.
Bu seçenekte Talep Et butonuna basmanız yeterli.

– Ürünü mağazaya göndermek için kargoya verdim.
Ürünü mağazaya geri gönderdiyseniz talep formunu doldurup kargo firmasından aldığınız takip numarasını girin.

Elime ulaşan ürün siparişimden farklı, nasıl değiştirebilirim?

Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız; Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Ürün İade butonuna basarak değişim talebinde bulunabilirsiniz.
Misafir kullanıcıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkini tıklayıp değişim talep edebilirsiniz.
Değiştirmek istediğiniz ürünle ilgili bilgi almak için ürün detay sayfasındaki Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla irtibata geçebilirsiniz.

Mağaza en fazla kaç gün ek süre talep edebilir?

Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre talep edebilir.

Mağaza değişim talebimi onaylamıyor, ne yapabilirim?

Ürün detay sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla irtibata geçebilirsiniz. Ürünün temini için onay süreci uzamış olabilir. Değişim işlemini iade olarak değiştirebilirsiniz.
Hesabım menüsündeki İade Taleplerim sayfasından talebinizi geri çekebilirsiniz. Değişim talebini geri alıp iade talebinde bulunabilirsiniz.
Misafir kullanıcıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden değişim talebini geri alabilirsiniz.

Kuponla aldığım ürünü iade edersem kuponu tekrar kullanabilir miyim?

Kupon kullanılarak alınan ürünlerin iade veya iptalinde sepetin tamamının iade veya iptal edilmesi gerekir. Kullanım süresi devam ediyorsa kupon hesaba tekrar yüklenir. Kısmı iade ile kullanım süresi geçtikten sonra yapılan iptal ve iade işlemlerinde kupon hesaba tekrar yüklenmez.

Önemli Not: Kampanya şartlarına bağlı olarak kupon iade durumu değişiklik gösterir.

Kredi kartı ile ödeme yaptım, farklı şekilde para iadesi olur mu?

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra siparişi iptal etme durumunda, para iadesi kredi kartına yapılmaktadır. Diğer metotlarla para iadesi almak mümkün değildir.
Not: Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iade tutarı, bankaların yoğunluk ve süreç uygulamalarına bağlı olarak 3 iş günü içerisinde kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için bankanızla görüşebilirsiniz.

Kargoda görünen siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Satın aldığınız ürün kargoya verilmişse siparişi iptal edemezsiniz. Kargoya verilen ürünler için iade süreci uygulanır.

Kampanya kodu nedir?

Mağazalar, gönderim için Tümpazar’ın anlaşmalı kargo firmalarını kullanabilir veya kargo firmalarıyla kendi anlaşmalarını yapabilir. İade ve değişim için, mağazaların anlaşmalı kargo firmalarıyla ürünü ücretsiz geri gönderebilirsiniz. Bunun için;
– “Henüz ürünü göndermedim” seçeneğiyle iade talep ettiğinizde çıkan kargo kodunu alın.
– Ürünü bu kargo koduyla birlikte kargo firmasına teslim edin.

Eğer iade talep ederken herhangi bir kod çıkmazsa Mağazaya Soru Sor butonuna basıp mağazanın kullandığı kampanya kodunu isteyebilirsiniz.

Mağaza en fazla kaç gün ek süre talep edebilir?

Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre talep edebilir.

Mağaza ile iade konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz, ne yapmam gerekir?

Mağaza ve müşterilerin, tumpazar.com üzerinden yaptığı alışverişlerde tarafların verdiği bilgilerin doğruluğu kabul edilir. Alışveriş süreci boyunca mağaza ve müşteri yanlış bir beyan verdiği takdirde taraflar doğrudan yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur. tumpazar.com, zamanında yapılmayan bildirimlerden ve yanlış bilgilendirilmeden sorumlu değildir. İade işlemlerinin taraflar arasında belirtilen süreçlerin dışında gerçekleştirilmek istenmesi, müşterinin gönderdiği ürünün zarar verildiği gerekçesiyle mağaza tarafından kabul edilmemesi durumlarında Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri uygulanacaktır.

Mağaza iade için ek süre talep etti. Ne yapmam gerekiyor?

Ürün iade kargo bilgileri iletildikten sonra, mağazanın ürünü teslim alıp iade talebini sonuçlandırması için 3 iş günü + 24 saat süresi bulunuyor. Ürünü incelemek için zamana ihtiyaç duyması durumunda mağaza sizden ek süre talep edebilir. Ek süreye onay verdiğinizde ek süre sonunda talebin sonuçlandırılması gerekir.
Not: Talep edilen ek süre iş günü olarak hesaplanır.

Mağaza en fazla kaç gün ek süre talep edebilir?

Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre talep edebilir.

Mağaza değişim talebimi onaylamıyor, ne yapabilirim?

Ürün detay sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla irtibata geçebilirsiniz. Ürünün temini için onay süreci uzamış olabilir. Değişim işlemini iade olarak değiştirebilirsiniz.
Hesabım menüsündeki İade Taleplerim sayfasından talebinizi geri çekebilirsiniz. Değişim talebini geri alıp iade talebinde bulunabilirsiniz.
Misafir kullanıcıysanız; alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden değişim talebini geri alabilirsiniz.

Kargo & Teslimat

Ürün ne zaman gönderilir?

Ürün detay sayfasında ve size gönderilen sipariş e-postalarında mağazanın ürünü en geç hangi tarihte kargoya vereceği belirtilir. tumpazar.com’da ödeme alındıktan sonra, mağaza belirttiği süre içinde siparişi kargoya verir ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. Ayrıca Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından da siparişin durumunu takip edebilirsiniz.

Ürün mağaza tarafından kargoya verilmedi, ne yapabilirim?

Siparişiniz, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basıp mağazayla irtibata geçebilirsiniz. Hesabım sayfasındaki Canlı Destek butonuna basarak müşteri hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz.

"Ücretsiz Kargo" olarak görünüyor. Teslimat adresinin Kıbrıs olması durumunda ücretsiz kargo geçerli midir?

Ücretsiz kargo seçeneği sadece Türkiye sınırları içerisindeki teslimat adresleri için geçerlidir.

Aynı gün teslimat ödemesini nasıl yapabilirim?

Aynı gün teslimat tutarını, sepetteki ve ödeme sayfasındaki kargo ücreti alanında görebilirsiniz. Teslimat ücretini, siparişle birlikte ödeyebilirsiniz.

Birden fazla teslimat adresi tanımladım, nasıl geçerli adres yapabilirim?

Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz. Kayıtlı adreslerinizin alt kısmında yer alan Varsayılan Adres Yap linkini tıklayıp seçim yapabilirsiniz.

Birden fazla ürün satın aldığımda, hepsi birlikte gönderilebilir mi?

Aynı mağazadan satın aldığınız ürünler, tedarik süreleri farklı değilse tek kargoyla birlikte gönderilir. Farklı mağazalardan alınan ürünler için tek kargo ile gönderim yapılmaz.

Durum tespit tutanağı ne işe yarar?

Durum tespit tutanağı,nünün teslimatında iade edebilmeniz için kargo görevlisine düzenletmeniz gereken edebilmeniz için gerekli evraktır. Ürününüzde eksik, arıza, kusur veya belirtilenden farklı bir durum olduğunda kargo görevlisine bu belgeyi hazırlatmalısınız.

Durum tespit tutanağı nedir?

Kargoyu teslim alan kişinin talebi üzerine onun nezaretinde hazırlanan içerik tespit belgesidir.

Evde kimse olmadığı için ürün geri gönderilmiş. Ne yapabilirim?

Teslimat adresi bilgilerinde belirtilen kişi adına bir yakını kimlik tespitiyle kargodan ürünü  teslim alabilir. Kargo görevlileri, eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefon bilgisi bulunur. Kargo şubesi, ürününüzü  3 gün boyunca bekletir ve bu süre içinde size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Adresinizde bulunmadığınız için kargonuzu teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgilerle ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde kargo firmasıyla irtibata geçtikten sonra tekrar kargo talebinde bulunmanızı öneririz. Ürün çoktan mağazaya ulaştıysa ürünün tekrar kargoya verilmesi için mağazayla irtibata geçebilirsiniz.

Fatura adresi ile teslimat adresi farklı olabilir mi?

Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından adres bilgilerinizi güncelleyebilir veya yeni adres ekleyebilirsiniz. Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. 

Fatura adresi nedir?

Siparişin faturasına yazılacak adres bilgileridir.

Fatura adresini ve fatura bilgisini nasıl ekleyeceğim?

Fatura adresinizi,Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından fatura adresinizi tanımlayabilirsiniz. Fatura türü seçimini de adres bilgilerinizi girerken yapabilirsiniz. Unutmayın, en fazla 10 adres girebilirsiniz. Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. 

Geçerli kargo adresini nasıl değiştirebilirim?

Mağaza siparişinizi onaylayana kadar teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz.Eğer siparişiniz onaylandıysa mağaza ürünü kargoya vermiş olabileceği için adres değişikliği yapılamaz.

Hangi durumlarda hasar tespit tutanağı tutulmalı?

Ürünü teslim alırken orijinal kutusunda, kargo paketinde veya üründe hasar, darbe, kırık, kusur tespit ettiğiniz durumlarda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturabilirsiniz. Kargo görevlileri, ürün teslimatı sırasında ürünü kontrol etmenizi beklemek zorundadır.

Hasar tespit tutanağı nedir?

Kargonun kendisinde veya ambalajında herhangi bir hasar (yırtılma, patlak, ezilme, ıslanma vb.) meydana gelmesi halinde kargo görevlisi tespit amaçlı düzenlenen belgedir.

Kargo adresini değiştirdim fakat daha önceki adrese gönderildi. Ne yapabilirim?

Eğer satın aldığınız ürün farklı bir adrese yönlendirilmişse, ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mesajınızı mağazaya iletebilirsiniz. Hesabım sayfasından Canlı Destek butonuna basarak müşteri hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz

Kargo ne zaman elime ulaşır?

Mağaza, ürünü kargoya verdikten sonra ortalama 3 iş günü içerisinde kargonuz elinize ulaşır. Resmi ve idari tatiller bu süreye dahil değildir.

Kargo takibi yapmak istiyorum fakat "Takip numarası bulunamadı" diyor. Ne yapabilirim?

Eğer kargo bilgileri eksik veya hatalı girilmişse ve gönderinin durumunu takip edemiyorsanız mağazayla iletişime geçebilirsiniz. Ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mesajınızı mağazaya iletebilirsiniz.  
Hesabım sayfasından Canlı Destek butonuna basarak müşteri hizmetlerimizden de yardım alabilirsiniz

Kargo takip numarasına nereden ulaşabilirim?

Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfanızdan veya size gönderilen sipariş kargoya verildi konulu e-postadan kargo takip numarasına ulaşabilirsiniz.

Kargoda olan siparişimin yerini nasıl öğrenebilirim?

Mağaza ürünü kargoya verdikten sonra gönderi bilgilerini sisteme girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. 
Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki Kargo Takip butonuna basarak veya kargo takip numarasının linkini tıklayarak siparişinizin yerini öğrenebilirsiniz. Kargo Takip butonun üstündeki takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden de siparişinizi izleyebilirsiniz.

Kargo ücretini kim ödüyor?

Tumpazar.com’da kargo ücreti için 3 seçenek bulunur. Alıcı Öder, Ücretsiz Kargo (mağaza öder) ve Şartlı Kargo (Mağazaların belli bir alışveriş tutarı üstüne ücretsiz gönderim yapması). 
Ürün detay sayfasında fiyatın üstündeki Standart Gönderim alanından kargo ücreti ve şirketi ile gönderim yapılan şehir gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Kargo ücreti, her ürün için ayrı ayrı uygulanıyor mu?

Aynı mağazadan tek seferde  alınan birden fazla ürün, tek kargo ile toplu gönderilebilir. Ancak farklı mağazalardan alınan ürünler için tek kargo ile gönderim yapılamaz.

Kargo teslim belgesi nedir?

Kargo teslim edilirken alıcının imza ve kimlik bilgilerinin yazıldığı fatura nüshasıdır, maliye onaylı yasal bir belgedir.

Kargoda ürüne zarar geldiyse sorumluluk kime aittir?

Tumpazar‘da satışa sunulan tüm ürünler kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken mağazalar tarafından hasar kontrolünden geçer. Buna rağmen cam eşya, elektrikli ısıtıcı gibi niteliği itibarıyla hassas ürünlerde taşıma sırasında düşürülmesi veya kargoya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler şöyle; 
– Ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın. 
– Herhangi bir hasar gördüğünüzde Hasar Tespit Tutanağı* hazırlatın.  
– Görevliyi, hasarlı gelen ürünle ilgili tam ve doğru kelimelerle tutanak tutması için uyarın. “Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü.” gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, ürün iade işleminizi hızlandıracaktır. 
– Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve Hasar Tespit Tutanağı hazırlamalarını istemeniz gerekir.  
– Ürünü, Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte mağazaya geri gönderdiğinizde ürün değişimi işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.  
– Kargo tazmini konusunda sorun yaşamamak için, hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firması ile geri gönderin.

Mağazanın ürünü gönderip göndermediğini nasıl görebilirim?

Mağazanın ürünü kargoya verdikten sonra sisteme girdiği gönderi bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numarasına gönderilir.
Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki Kargo Takip butonuna basarak veya kargo takip numarasının linkini tıklayarak siparişinizin yerini öğrenebilirsiniz. Kargo Takip butonun üstündeki takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden de siparişinizi izleyebilirsiniz.

Nasıl yeni teslimat adresi ekleyebilirim?

Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasında yer alan Yeni Adres Ekle butona basarak teslimat adresi ve fatura adresi tanımlayabilirsiniz. 
Önemli Not: Teslimat adresi alanına en fazla 10 farklı adres ekleyebilirsiniz.

Sipariş ettiğim ürünün kargo süresi ne kadardır?

Kargo firmaları ile yapılan gönderimlerde, ortalama teslim süresi 2 iş günüdür. Ancak posta yoluyla yapılan gönderimlerde bu süre 7 ila 10 gün sürebilir. 
Mağazanın ürünü kargoya verdikten sonra sisteme girdiği gönderi bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numarasına gönderilir. Ürün kargolandıktan sonraki 3 iş günü sonunda halen size ulaşmadıysa Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Ertele butonuna basarak sipariş sürecinizi dondurabilirsiniz. Konuyla ilgili kargo firması ve mağaza ile görüşmeniz gerekir. Mevcut Sipariş sayfasındaki veya ürün detaydaki Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mesajını mağazaya iletebilirsin. Kargoyla ilgili bir sorun yaşanıyorsa mağaza, kargo şirketi ile görüşerek sorunu çözebilir.

Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Mağaza siparişinizi onaylayana kadar teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz.
Eğer siparişiniz onaylandıysa mağaza ürünü kargoya vermiş olabileceği için adres değişikliği yapılamaz.

Teslimat adres bilgilerimi değiştirebilir miyim?

Adres bilgilerinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından değiştirebilirsiniz. 
Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz. Mağaza siparişinizi onaylayana kadar adresinizde değişiklik yapabilirsiniz. 

Teslimat adresimi nasıl güncelleyeceğim?

Teslimat adresinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından değiştirebilirsiniz. Kayıtlı adresinizi, sağ alt kısmında yer alan Düzenle linkini tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Yurt dışına ürün teslimatı yapılıyor mu?

Tumpazar.com’dan satın aldığınız ürünlerin teslimatı sadece Türkiye sınırları içerisine ve KKTC’ye  yapılır.

Ürünlerin erken kargolanması için mağazayla görüşebilir miyim?

Mağazaya Soru Sor butonundan mağazayla iletişime geçebilirsiniz.

Ödeme

Kapıda ödeme var mı?

Tumpazar’dan yaptığınız alışverişlerin ödemesini kredi kartı, banka kartı, sanal kart, BKM Express, MasterPass veya sadece mobil uygulamada geçerli olmak üzere, GarantiPay ile gerçekleştirebilirsiniz. Kapıda ödeme, EFT ve havale ile ödeme yöntemleri şu an için kullanılmıyor. 

Akbank Direkt Öde ile alışverişimi tamamlamak için Akbank müşterisi olmam gerekir mi?

Akbank Direkt Öde ile alışveriş yapabilmek için Akbank müşterisi olunması gerekmektedir.

3D Secure ile tumpazar.com'da nasıl alışveriş yapılır?

Tumpazar.com’dan yapacağınız alışverişlerde, kredi kartınızın bağlı olduğu banka bu sistemi destekliyorsa ödeme sayfasında 3D Secure seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

3D Secure neden güvenlidir?

3D Secure sistemiyle yapılan alışverişin geçerli sayılabilmesi için; kart sahibinin, yapılan işlemi, banka tarafından kendine verilen sms şifresiyle onaylaması gerekiyor. Yani kredi kartı numaranız başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifreniz sadece sizde olduğundan internet ortamında güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

3D Secure nedir?

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. İnternetten yapılan alışverişlerde, kart sahibine sms ile gelen şifreyle kredi kartı onaylama işlemi olarak da bilinir. Visa kredi kartı için kullanılan uygulamaya “Verified by Visa”, MasterCard için olanına ise “SecureCode” adı verilir.

Akbank Direkt Kredi ile aldığım ürünü iade ettiğim durumlarda, kredi iadesi için Banka ile iletişime geçmem gerekir mi? Şartlar nelerdir?

Akbank Direkt Öde ile yaptığınız alışverişlerde, ürün iadesi yapmak istediğiniz durumda, iadeniz kabul edildiği takdirde ürün bedeli mevduat hesabınıza iade edilecektir. Ayrıca, Direkt Kredi ile yaptığınız ödemelerin iade taleplerinde, iadeniz kabul edildiği takdirde, kredi kullanımını takip eden 30. güne kadar 4442525 Akbank Telefon Şubesi’ni arayarak ya da Akbank Direkt İnternet’te yer alan “İletişim” menüsündeki “Bize Ulaşın” adımından kayıt oluşturarak kredinizi ücretsiz kapatabilirsiniz.Bunun dışında, siparişinize devam etmek ancak yine de kredinizi kapatmak istiyorsanız, Bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Akbank Direkt Kredi kullanım günü hangi gündür?

Sipariş verdiğiniz tarih Akbank Direkt Kredi kullanım gününüz olmaktadır.

Akbank Direkt Kredi seçeneği hangi işlemler için kullanılabilir?

Araba, Araç Satış, Motosiklet, Motosiklet Modelleri, Elektrikli Bisiklet, Scooter, Karavan ve Ekipmanları, Bot & Tekne kategorilerinde bu seçenek kullanılamaz.

Akbank Direkt Kredi seçeneğini kullanmak için tutar ve taksit limiti bulunmakta mıdır?

Direkt Kredi ile 1.000 TL – 25.000 TL arasındaki alışverişlerinizi 48 aya varan vade seçenekleri ile ödeyebilirsiniz.

Akbank Direkt Kredi seçeneğini kullanmak için Şube’ye gitmem gerekir mi?

Hayır. İşlem esnasında, Direkt Kredi seçeneğinin seçilmesi durumunda Şube’ye gitmeye gerek kalmadan anında siparişiniz tamamlanır. Ancak, Akbank tarafından kredi onayı verilmemesi durumunda, ancak Havale seçeneği ile devam edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, Bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Akbank Direkt Öde’de hangi ödeme seçenekleri mevcut?

Akbank Direkt Öde ile ister Direkt Kredi, ister hesaptan havale seçeneği ile ödemenizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Direkt Kredi’yi tercih ederek alışverişinizi ödeme anında 48 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bu seçeneği tercih etmek için Banka’nın kredili müşterisi olmak gerekmektedir.

Akbank Direktt ile verdiğim siparişin ücret iadesi kaç günde hesabıma yansır?

İadeniz kabul edildiği takdirde, ürün bedeli 2-3 gün içerisinde Akbank’taki mevduat hesabınıza yansıtılacaktır.

Alışverişin taksit sayısını daha sonra değiştirebilir miyim?

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra taksitlendirme seçeneği değiştirilemez. Eğer taksit sayısını değiştirmek istiyorsanız siparişi iptal edip ürünü tekrar satın almanız gerekir.

American Express kredi kartları ile ödeme yapabilir miyim?

American Express kredi kartları ile  tumpazar.com’da  ödeme yapabilirsiniz. 

Aynı gün teslimat ödemesini nasıl yapabilirim?

Aynı gün teslimat tutarını, sepetteki ve ödeme sayfasındaki kargo ücreti alanında görebilirsiniz. Teslimat ücretini, siparişle birlikte ödeyebilirsiniz.

BKM Express Nedir?

BKM Express, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve bankalara birlikte geliştirilen, internet üzerinden alışverişlerin hızlı ve pratik yapılmasını sağlayan bir çözümdür. Kart sahibiyseniz BKM Express’e kaydolabilir, kart bilgilerinizi paylaşmadan alışveriş yapıp taksit ve puan kazanabilirsiniz.

Banka kartımın puanları ile ödeme yapabilir miyim?

Axess, Wings ve Bonus hariç debit (ATM) kartlarının puanları alışverişte kullanılamaz.

Banka kartıyla ödeme yapabilir miyim?

Tumpazar.com’da 3D Secure seçeneğini kullanarak banka kartlarıyla güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. 
Not: Ziraat Bankası kartı ile ödeme yapılmaz. 

Birden fazla ödeme seçeneğini birleştirerek ödeme yapabilir miyim?

Ürün satın alması sırasında birden fazla ödeme seçeneğini birleştirerek ödeme yapamazsınız.Farklı kredi kartlarıyla tek bir ödeme yapılamaz.

CVV (CVC2) Numaram silinmiş. Nereden bulabilirim?

CVV numaranızı bankanızdan öğrenebilirsiniz.

CVV2 veya CVC2 nedir?

Kredi kartınızın arka yüzündeki numaranın son 3 rakamı CVV2, CVC2 veyaCID adı verilen bir güvenlik kodudur. Örneğin kartınızın arkasında 0000 1111 2222 3333 444 yazıyorsa CVV2 numarası (Güvenlik Numarası) 444′tür. 
CVV2 veya CVC2 denen güvenlik kodu, kredi kartı sahteciliğinin önüne geçmek için kullanılan yöntem olarak oluşturulmuştur. Genellikle telefon, faks ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde kartınızın fiziksel olarak var olup olmadığının kontrolü amacıyla kullanılır. Güvenlik numarası banka tarafından kartın basımı sırasında, kredi kartı numarasının ve son kullanma tarihinin sadece bankanın bildiği bir yöntem şifrelenmesi ile oluşturulur.

Hangi bankalara taksit yapılır?

Ödeme Seçenekleri sayfasından taksit yapılan bankaları görebilirsiniz.

Kredi kartımdan isteğim dışında tahsilat yapılabilir mi?

Tumpazar.com’da alışveriş yaparken kulandığınız karta ait  bilgiler, tumpazar.com’da saklanmaz. Bu nedenle kartınız bilginiz dışında kullanılamaz.

Kredi kartı puan kullanımı nasıl yapılır?

Ödeme sayfasında kart bilgilerinizi girdikten sonra alt tarafta çıkan Puanı Sorgula butonuna basarak kartınızdaki puanları görebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz puan tutarını girebilir veya tümünü kullanabilirsiniz.

Kredi kartı limitim yeterli ama taksitli ödeme yapamıyorum, neden?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) taksitlendirmeyi düzenleyen yönetmeliğine göre taksit sayısı 9 ay ile sınırlıdır. Taksit sayısı, kuyumla ilgili alışverişlerde en fazla 4 ay, beyaz eşya ve mobilya alışverişlerinde ise 12 ay olarak uygulanır. Gıda, akaryakıt ve telekomünikasyon harcamalarında taksit seçeneği yoktur. Satın almak istediğiniz ürün yukarıdaki kategoriler dışındaysa bankanızla görüşebilirsiniz.

Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapabilir miyim?

Ödeme aşamasında kredi kartı bilgileri alanının altında Tüm taksit seçeneklerini gör linki bulunur. Bu linki tıklayıp farklı banka kartlarına uygulanan taksit seçeneklerini görebilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra altta bankanıza özel taksit seçenekleri çıkar. İstediğiniz taksit seçeneğini tıklayıp ödemenizi yapabilirsiniz. 
Taksit yapabilmeniz için ödemeniz gereken tutar minimum 75 TL ve üzeri olmalıdır.

Hangi kredi kartları için puan kullanabilirim?

Akbank , Finansbank , Garanti ve Halkbank kredi kartlarının puanlarını alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra taksit sayısını değiştirebilir miyim?

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra taksitlendirme seçeneği değiştirilemez. Eğer taksit sayısını değiştirmek istiyorsanız siparişi iptal edip tekrar satın alabilirsiniz.

MasterPass ile ödeme yaparken taksit kullanabilir miyim?

Alışveriş yaptığınız iş yeri taksitli ödemeyi destekliyorsa kullanabilirsiniz.

MasterPass kullanımı güvenli midir?

MasterPass, MasterCard tarafından sunulan global bir dijital ödeme çözümüdür. MasterPass’e eklediğiniz bilgiler, bankadaki kayıtlı cep telefonunuz ile doğrulanarak SMS onayı sonrasi eklenebilir veya değiştirilebilir. MasterCard’ın uygulaması olan MasterPass ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

MasterPass kullanımı ücretli mi?

MasterPass kullanıcılar için ücretsiz bir hizmettir.

MasterPass nedir?

MasterPass internete bağlı tüm cihazlarla her seferinde ödeme kartı bilgisi girmeden kolay ve güvenli alışveriş yapmanızı sağlayan MasterCard’in online ödeme çözümüdür.

MasterPass’e hangi kartları ekleyebilirim?

MasterPass’e aşağıdaki listede yer alan bankaların MasterCard, Visa ve American Express logolu kredi kartlarını ekleyebilirsiniz:
– Akbank
– Bank Asya
– Denizbank 
– Finansbank
– Garanti Bankasi
– HSBC
– Odeabank
– TEB
– Türkiye İş Bankasi
– Vakıfbank
– Yapı Kredi
– Ziraat Bankası

MasterPass’e kayıtlı kartlarımı nasıl yönetebilirim?

MasterPass Türkiye web sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak MasterPass’te kayıtlı bulunan  kartlarınızı yönetebilirsiniz. Ayrıca MasterPass’in geçerli oldugu iş yerlerinin (varsa) kullanıcı profili yönetim ekranlarından veya  ilgili iş yerlerinden alışveriş yaparken de kartlarınızı ekleyip çıkarabilirsiniz.

MasterPass’e nasıl kart eklerim?

MasterPass Türkiye web sitesi üzerinden hesabınıza giriş yaparak MasterPass’e kart ekleyebilirsiniz. 
MasterPass’in geçerli olduğu mağazalardan alışveriş gerçekleştirirken de kart ekleyebilirsiniz. 
Kart bilgilerinizi girdikten sonra kartınızın bağlı olduğu bankadan onaylı cep telefonunuza iletilen doğrulama SMS’inde yer alan kodu girerek işlemi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

MasterPass’e nasıl üye olabilirim?

MasterPass’e iki farklı şekilde üye olabilirsiniz: 
– MasterPass’in geçerli oldugu iş yerlerinde ödeme esnasında
 
MasterPass kullanıcı adınız, kayıt sırasında girdiğiniz cep telefonu numaranızdır. Ödeme esnasında yapılan kayıt işlemi sonrasında MasterPass hesap şifreniz cep telefonunuza SMS ile iletilir.

Mağaza siparişi onaylamadı, para iadesi ne zaman yapılır?

İade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Mağaza siparişimi reddetti. Ücret iadesi ne zaman yapılır?

Ücret iadesi, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 gün içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Nasıl taksitli alışveriş yaparım?

Ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra alt tarafta bankanıza özel taksit seçenekleri çıkar. İstediğiniz taksit seçeneğini tıklayıp ödemenizi yapabilirsiniz.

Taksitli alışverişimin iadesi nasıl yapılır?

Taksitli yapılan alışverişlerin iadeleri, banka prosedürleri gereği, taksit süresi ve ilgili taksit tutarlarına göre yapılır. Taksitli siparişlerde iade yapıldığında kartınıza tek seferde ödeme yapılarak toplam işlem tutarı kadar limit açılır. Banka işlem ve süreçlerine göre ekstrenizde artı/eksi bakiye olarak görebilirsiniz.

Taksit işlemlerinde vade farkı alınır mı?

Vade farkı, bankanızın taksit seçeneklerine göre bankanız tarafından alınır. Ödeme sayfasında kart bilgilerini girdikten sonra çıkan taksit seçeneklerinden vade farkını görebilirsiniz.

Satın aldığım ürünün fiyatı düştü. Fiyat farkını almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Satın aldığınız ürünlerin fiyatları, tumpazar.com tarafından değil, satıcı mağazalar tarafından belirlenir. Ürün fiyatlarındaki değişiklikler, mağazaların ücretlendirme politikası ve kampanya dönemleriyle ilgilidir. Bu nedenle aynı markaya ait, ancak farklı tarihlerde satışa sunulan ürünlerde fiyat farklılıkları olabilir. Ürünün fiyatının değişmesi durumunda  aradaki fark ödenmez. Değişmiş fiyatla ürünü satın almak istiyorsanız mevcut siparişinizi iptal edip tekrar satın almanızı rica ederiz.

Nasıl ödeme yapacağım?

– Sepetim sayfasından satın almak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra Satın Al butonuna basın. 
(Eğer tek bir ürün satın alacaksanız ürün detay sayfasındaki Hemen Al butonuna basabilirsiniz.)
– Siparişinizin ve faturanızın gönderilmesini istediğiniz adresleri seçin veya yeni bir adres girin.  
– Ödemeyi kredi kartı, banka kartı, sanal kart, BKM Express, MasterPass ve sadece mobil uygulamada geçerli olan GarantiPay ile gerçekleştirebilirsiniz. tumpazar.com’da kapıda ödeme seçeneği bulunmaz.
– Kart  bilgilerinizi girip taksit seçeneklerinden birini seçerek alışverişinizi tamamlayın.  

Sipariş

Kişi sayısı seçtiğimde turun fiyatı neden artıyor?

Yayınlanan ilk fiyat, 2 kişilik odada kişi başı konaklama fiyatıdır. 2 kişi seçildiğinde, tur fiyatı 2 ile çarpılır. Tek kişi seçildiğinde ise 2 kişilik oda için tek kişi konaklama farkı eklenir. Örneğin yayınlanan fiyat 500 TL, 2 kişi seçildiğinde 500 TL x 2 Yetişkin = 1000 TL toplam fiyat olacaktır.

Kredili kargo paketimi nasıl yükleyeceğim?

İlk kez kredili kargo paketi satın aldıysanız cep telefonunuza gelen SMS’i kullanarak e-posta adresinize gönderilen linkten yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha önce kredili kargo kullandıysanız cep telefonu numaranızı girdiğinizde paket hesabınıza otomatik olarak yüklenecektir.

Kredili kargo paketlerini sadece Tüm Pazar siparişleri için mi kullanabilirim?

Kredili kargo paketleriyle tüm kargo gönderilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. tumpazar.com siparişi olmayan gönderileriniz, satın aldığınız paketlerin gönderim fiyatlarıyla hesaplanacaktır.

Mağaza siparişi onaylamadı, para iadesi ne zaman yapılır?

İade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Mevcut siparişlerimi nasıl görüntüleyebilirim?

Tumpazar.com’a üye girişi yapıp Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sekmesini tıklayın. Mevcut Sipariş sayfasından tüm siparişlerinizi görebilir, kargo takibi yapabilir ve iptal, iade, değişim talebinizi iletebilirsiniz.

Mevcut siparişlerimin görüntülenmesini engelleyebilir miyim?

Siparişlerin görünmesini engelleyemezsiniz ancak sağ üstteki Listele alanından “Son 6 Ay” seçimi yaparak önceki siparişleri gizleyebilirsiniz.

Nasıl yorum yazarım?

Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ilgili ürünün yanında yer alan Yorum Yap butonuna basarak yorum yazabilirsiniz. Yorum alanından hem mağaza hem de ürünle ilgili görüşlerinizi paylaşarak diğer kullanıcılara yardımcı olursunuz. Mağaza hakkında yaptığınız değerlendirme, mağazanın puanını etkiler.
Misafir kullanıcıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkini tıklayın, ürünün yanındaki Yorum Yap butonuna basarak yorum yapabilirsiniz.

Onay sürecini ertelediğimde ne olacak?

Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Ertele butonuna bastığınızda sipariş onay süreci, 3 iş günü + 24 saat daha uzatılır. Bu süre içerisinde siparişinizi onayladığınızda alışveriş tamamlanır ve ürün bedeli, mağazaya aktarılır. Siparişi onaylamadığınızda sistem otomatik olarak onaylar.  
Misafir kullanıcıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkini tıklayıp açılan sayfadaki Ertele butonuna basarak onay sürecini 3 iş günü + 24 saat uzatabilirsiniz. 

Siparişe nasıl onay veriyorum?

Üye olarak alışveriş yaptıysanız siparişe onay vermek için; Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki Alışverişi Tamamla butonuna basmanız yeterli. 
Misafir kullanıcı olarak alışveriş yaptıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkini tıklayıp ürünün yanındaki Alışverişi Tamamla butonuna basmanız yeterli. 
Onayınızın ardından ürün bedeli, mağazanın hesabına aktarılır. Ürünü beğenmezseniz alışverişi tamamladıktan sonra iade veya değişim yapabilirsiniz.

Siparişi onayla butonu görünmüyor. Neden?

Teslim aldığınız üründe herhangi bir sorun yoksa ürünün kargolandığı tarihten itibaren 3 iş günü içinde ödemeye onay vermeniz gerekir. Bu süre sonunda ödemeye hâlâ onay vermediyseniz sistem tarafından size hatırlatma uyarısı gönderilir ve son 24 saat süreci başlatılır. Teslim alınan üründe herhangi bir sorun yoksa ve ürünün kargolandığı tarihten itibaren 3 iş günü ve 24 saat içinde siparişi onaylamadıysanız sipariş sistem tarafından otomatik olarak onaylanır. Otomatik onaydan sonra Alışverişi Tamamla butonu ekranda gözükmez.

Siparişim elime ulaşmadı, ne yapmalıyım?

Siparişiniz onaylandığı halde ürün elinize ulaşmadıysa ürün sayfasında yer alan Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla iletişime geçebilirsiniz. Mağazaya ulaşamıyorsanız tumpazar.com’a üye girişi yapıp Hesabım menüsüne tıklayıp Canlı Destek uzmanıyla görüşebilirsiniz. 
Sipariş kargolandıysa gecikme kargo firmasından kaynaklanmış olabilir. Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Kargo Takip linkini tıklayarak siparişinizin nerede olduğunu görebilirsiniz. 
Misafir kullanıcı olarak alışveriş yaptıysanız size gönderilen e-postadaki veya Sipariş Detayı linkindeki Kargo Takip numarasıyla siparişinizin yerini öğrenebilirsiniz.  

Siparişimdeki ürünler ayrı ayrı mı onaylanıyor?

Mağazaların ürünleri tedarik süreleri farklılık gösterir. Bu nedenle siparişinizdeki bazı ürünler daha kısa süre içinde onaylanıp kargolanabilir. 
Üye olarak alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından; misafir kullanıcı olarak alışveriş yaptıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkini tıklayıp siparişinizdeki tüm ürünlerin durumunu görebilirsiniz.

Siparişimle ilgili bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Tumpazar.com üyesi olarak alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından siparişinizle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.
Misafir kullanıcı olarak alışveriş yaptıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkinden siparişinizim durumunu takip edebilirsini

TC kimlik numarası yazılması neden zorunludur?

Ürünlerin faturasının adınıza kesilmesi ve kargonun doğru kişiye teslim edilmesi için alıcıların alışverişlerinde TC kimlik numarası yazması zorunludur.

Tamamlanan siparişe ürün ekleyebilir miyim?

Ödeme tamamlandıktan ve siparişiniz onaylandıktan sonra  ürün ekleyemezsiniz. Yeni ürün için tekrar sipariş vermeniz gerekir.

Ön bilgilendirme ve satış sözleşmesini indirebilir miyim?

Ön bilgilendirme ve satış sözleşmesini açtıktan sonra İndir butonuna basarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kupon & Kampanya

Nasıl kupon kullanırım?

Siparişin ödeme aşamasına geldiğinizde hesabınızda kuponunuz varsa Ürün ve/veya Sepet Kuponları alanında görürsünüz. İstediğiniz kuponunun yanındaki Kullan butonuna basmanız yeterlidir. 
 
Önemli Not: Her ürün için 1 adet mağaza kuponu veya 1 adet tumpazar.com kuponu kullanabilirsiniz.

Kuponla aldığım ürünü iade edersem kuponu tekrar kullanabilir miyim?

Kupon kullanılarak alınan ürünlerin iade veya iptalinde sepetin tamamının iade veya iptal edilmesi gerekir. Kullanım süresi devam ediyorsa kupon hesabınıza tekrar yüklenir. Kısmı iade ve kupon son kullanım süresi geçtikten sonra yapılan iptal ve iade işlemlerinde kupon tekrarlanmaz.

Tumpazar.com kampanyalarından nasıl haberdar olurum?

Tumpazar.com’da yeni başlayan kampanyalar, isteğinize göre e-posta kutunuza ve/veya telefonunuza gönderilir. Bunun için Hesabım menüsündeki Üyelik Bilgilerim sayfasında kampanyalardan e-posta/SMS yoluyla haberdar olmak istiyorum seçeneklerinden dilediğinizi işaretlemeniz yeterli. 

Anında İndirim kampanyası nedir?

Tumpazar.com tarafından düzenlenen Anında İndirim, kampanya sayfasından satın alınan ürünlerde geçerlidir. Anında indiriminizi, ödeme sayfasına geldiğinizde görebilirsiniz. 

Banka puanlarımı tumpazar.com kampanyalarında kullanabilir miyim?

Akbank, Finansbank, Halkbank ve Garanti Bankası kredi kartı ve para kartlarındaki puanları, tümpazar kampanyalarında kullanabilirsiniz. İş Bankası ve Yapı Kredi kartlarındaki puanlar, bu bankalarla kampanya yapıldığında kullanılabilir.

Hesabımdaki kupon ve puanları, misafir kullanıcı olarak verdiğim siparişlerde de kullanabilir miyim?

Hesabınızdaki kuponları kullanmak için üye girişi yapmanız gerekir. Kupon ve puanlar, hesabınıza tanımlandığı için üyelik bilgilerinizi girmeden yaptığınız alışverişlerde kupon/puan kullanamazsınız.

Kampanyalara katılmak için üye olmak zorunda mıyım?

Tumpazar.com kampanyalarından sadece üyeler faydalanabilir. Misafir kullanıcı olarak yaptığınız alışverişi tamamlamadan önce üye olduğunuzda kupon kazanma hakkı elde edersiniz.

Kupon kullandığım alışverişi satıcı iptal ederse ne olur?

Mağaza; alıcının kupon kullandığı alışverişin tamamını veya bir kısmını iptal ettiğinde, iptal edilen ürün/ürünlerde kullanılan indirim tutarı kadar kupon, alıcının hesabına geri yüklenir. Geri yüklenen kuponun kullanımı için gerekli minimum sepet tutarı, orijinal kuponun kullanımı için kampanya koşullarında belirtilen minimum sepet tutarındaki oranla aynıdır. Ayrıca geri yüklenen kuponun kalan kullanım süresi, alıcının alışveriş yaptığı tarih ile kupon son kullanım tarihi arasındaki süre kadar olacaktır.

Kupon kullandığım siparişi iptal veya iade ettiğimde ne olur?

Kupon kullandığınız alışverişin tamamını iptal veya iade ettiğinizde, kampanya halen devam ediyorsa kupon, hesabınıza tekrar yüklenir. Kupon kullandığınız alışverişte kısmi iptal veya iade yaptığınız durumlarda kupon hesabınıza tekrar yüklenmez.

Kupon ve Anında İndirim fırsatını aynı anda kullanabilir miyim?

Kupon ve anında indirim fırsatı aynı anda kullanılamaz. Bir siparişte en fazla bir adet indirimden yararlanabilirsiniz.

Kuponlar, diğer kampanyalarla birlikte kullanılabilir mi?

Kuponlar, tumpazar.com’da yer alan diğer kampanya ve kuponlarla ve anında indirim kampanyalarıyla birleştirilemez.

Kuponlarımı nasıl görebilirim?

Kuponlarınız ile ilgili tüm detaylara, Hesabım menüsündeki Kuponlarım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kuponların geçerli olduğu kategorileri nasıl görebilirim?

Hesabım menüsündeki Kuponlarım sayfasından kuponlarınızla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kupon koşulları linkinden geçerli veya geçersiz olduğu kategorileri görebilirsiniz.

Kuponu ödeme sayfasında seçemiyorum, neden?

Kuponun sağ tarafında bulunan soru işaretinin üstüne geldiğinizde kuponun neden kullanıma açık olmadığına dair bilgilendirmeyi görebilirsiniz.

Kuponun geçerlilik süresini nasıl görebilirim?

Hesabım menüsündeki Kuponlarım sayfasından kuponların geçerlilik tarihlerini kontrol edebilirsiniz.

Nasıl kupon kazanırım?

Tumpazar.com’un özel kampanyalarına katılarak indirim kuponları kazanabilirsiniz.
Ayrıca mağazaların Tumpazar üyelerine hediye ettiği ve belirli ürünlerde geçerli ürün kuponlarından da faydalanabilirsiniz.

Sepet kuponu nedir?

Tumpazar.com kampanyalarına katılarak kazanabileceğiniz kuponlardır. Hesabım menüsündeki Kuponlarım sayfasından kuponlarınızı  ve geçerli tarih aralığı ile kullanım koşullarını görebilirsiniz.

Sipariş reddedildi, kuponum iade edilecek mi?

Siparişin tamamını veya bir kısmı reddedildiğinde, reddedilen ürün/ürünlerde kullanılan indirim tutarı,  hesabınıza geri yüklenir. Geri yüklenen kuponun kullanımı için gerekli minimum sepet tutarı, orijinal kuponun kullanımı için kampanya koşullarında belirtilen minimum sepet tutarındaki oranla aynıdır. Geri yüklenen kuponun kalan kullanım süresi, alışveriş yaptığınız tarih ile kupon son kullanım tarihi arasındaki süre kadar olacaktır.

Ödemenin bir kısmını banka puanıyla yapabilir miyim?

Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi kartlarıyla yapacağınız ödemenin bir kısmını banka puanıyla yapabilir, kalan tutarı kartınızdan ödeyebilirsiniz. 
Finansbank, Halkbank ve İş Bankası işlemlerinde ise banka puanı kullanmak için harcama tutarınız kadar puanınız olması gerekir.
Örneğin; kartınızda 20 TL puan var ve sizin satın alacağınız ürün 80 TL. Akbank, Garanti ve Yapı Kredi ile 20 TL’lik puanı kullanıp geri kalan tutarı kartınızdan ödeyebilirsiniz. Finansbank, Halkbank ve İş bankası kartlarında ise 80 TL’lik ürünü almanız için 80 TL’lik puanınızın olması gerekir.

Ürün bedeli kupondan düşükse kupon kullabilir miyim?

Ürün bedeli kupon tutarıyla aynı veya daha düşükse kuponunuzu kullanabilirsiniz. Siparişin ödeme aşamasına geldiğinizde hesabınızda kuponunuz varsa Ürün ve/veya Sepet Kuponları alanında görürsünüz. İstediğiniz kuponunun yanındaki Kullan butonuna basmanız yeterlidir. 
 
Önemli Not: Her siparişde 1 adet mağaza kuponu veya 1 adet n11.com kuponu kullanabilirsiniz.

Ürün kuponu nedir?

Tumpazar.com’daki satıcı mağazalar tarafından kullanıcıların hesaplarına tanımlanan ve belirli ürün veya ürün grupları için geçerli olan kuponlardır. Hesabım menüsündeki Kuponlarım sayfasından kuponlarınızı  ve geçerli tarih aralığı ile kullanım koşullarını görebilirsiniz.

Üyelik

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşabilirim?

Tumpazar.com müşteri hizmetlerine 7/24 hesabım sayfasındaki canlı destek hattından ya da 08:00-22:00 saatleri arasında 08503028627 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.

Adres bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Adres bilgilerinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından değiştirebilirsiniz.
Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz. Mağaza siparişinizi onaylayana kadar adresinizde değişiklik yapabilirsiniz. 

Birden fazla teslimat adresim var, geçerli adresimi nasıl seçeceğim?

Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz. Kayıtlı adreslerinizin alt kısmında yer alan Geçerli Adres Yap linkini tıklayıp seçim yapabilirsiniz.

Birden fazla üyelik oluşturabilir miyim?

Tumpazar.com’da farklı e-posta adresleri ile birden fazla üyelik oluşturabilirsiniz. Aynı e-posta adresi ile sadece bir üyelik gerçekleştirebilirsiniz. 
 
Önemli Not: Kupon kampanyası kapsamında birden fazla üyelik açıldığı tespit edilmesi halinde diğer hesaplarla yapılan  alışverişlerde hak kazanılsa bile kupon yüklemesi yapılmayacak ve üyelikler tumpazar.com tarafından kapatılabilecektir.

Fatura adresini ve fatura bilgisini nasıl ekleyeceğim?

Fatura adresinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından fatura adresinizi tanımlayabilirsiniz. Fatura türü seçimini de adres bilgilerinizi girerken yapabilirsiniz. Unutmayın, en fazla 10 adres girebilirsiniz. 
Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. 
Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. 

Güvenlik İpuçları

İnternetten güvenle alışveriş yapmak için bu ipuçlarına göz atabilirsiniz.
– E-posta adresinizin şifresi ile tumpazar.com üyelik şifrenizin aynı olmamasına dikkat edin.
– Şifrelerinizi ardışık sayı ve kolay tahmin edilebilecek şekilde belirlemeyin. Şifrenizi diğer kişilerle paylaşmayın.
– Kişisel olmayan bir bilgisayardan tumpazar.com hesabınıza giriş yaptığınızda siteden çıkarken mutlaka Üye Çıkışı seçeneğini kullanın.
– Kablosuz ağ bağlantısı kuruyorsanız modem ayarlarınızı üzerinden bağlantınız için bir şifre belirleyin.
– Tumpazar.com şifre, kart bilgisi gibi bilgileri e-posta yoluyla talep etmez. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde  lütfen Canlı Destek veya Çağrı Merkezi aracılığıyla bize bilgi verin.
– Anti-virüs, casus yazılım ve güvenlik duvarı gibi yazılımlar kullanarak güvenliğinizi en üst düzeye taşıyın.

Hesabım menüsünden nelere ulaşabilirim?

Hesabım menüsünden tumpazar.com ile ilgili işlemlerinize kolayca ulaşabilirsiniz. 
– Siparişinizin durumunuzu kontrol edebilirsiniz.  
– Satın aldığınız ürün için kargo takibi yapabilirsiniz.  
– Alışveriş yaptığınız mağazaya puan verebilir, ürünle ilgili yorum yazabilirsiniz. 
– İptal, değişim, iade talep edebilir, talebinizin durumunu takip edebilirsiniz. 
– Kuponlarınızı ve kullanım koşullarını kontrol edebilirsiniz. 
– Şifre, Teslimat Adresi gibi üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. 
– Hem mağazalara hem de tumpazar.com’a sorduğunuz tüm soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz.     
– Tüm sorularınız için Canlı Destek ekibimizden 7/24 yardım alabilirsiniz   

Hileli alışveriş nedir?

Tumpazar.com’da adil ve güvenli alışveriş ortamı oluşturmak için aşağıda belirtilen hileli işlemler kesinlikle yasaktır:
– Doğrudan alışveriş yapmak veya teşebbüs etme
Tumpazar.com’da mağaza ve müşterinin ürünü veya parayı doğrudan alıp vermesi yasaktır. 
– Hileli yollarla kredi kartı kullanma 
Site üzerinde her türlü kredi kartı sahtecilik ve kopyalama işlemlerinin yapılmaması için, mümkün olan tüm önlemler alınır. Bu yönde girişimde bulunanların tespiti halinde, haklarında gerekli her türlü hukuki ve cezai işlem başlatılacaktır. 
– Kupon ve promosyonlar ile dolandırıcılık 
tumpazar.com’da diğer üyelere zarar verebilecek kupon kullanımı veya promosyonlu ihaleler yasaktır.

Kredi kartı dolandırıcılığı nedir?

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, dolandırıcılık, teşekkül halinde kredi kartı dolandırıcılığı, bilişim sistemlerinin banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık nitelikli dolandırıcılık hileli davranışlar ile bir kimseyi aldatıp onun veya başkasının zararına olarak kendisine veya başkasına bir yarar sağlamak.

Kredi kartı sahteciliği çeşitli şekillerde görülebilir:
– Başkasının kredi kartı bilgilerini kullanarak alışveriş yapmak.
– Kendi veya başkasının kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini başkasına bildirmek.
– Sahte kredi kartı kullanmak.
– Mağaza ve müşterinin önceden anlaşıp alışveriş yapması veya tanıdıklar arası kredi kartı ile alışveriş yapmak.
– Önceden anlaşılıp sadece tek bir firmanın kredi kartı sistemini kullanmak.
– Kredi kartı firması veya organizasyon tarafından kanunlara aykırı kredi kartı kullanıldığının fark etmek.

Kredi kartı dolandırıcılığı ile ilgili şikayet ve yakalanma durumunda;
– Tumpazar.com tarafından ürünün gösterimi ve satışına son verilir.
– Tumpazar.com tarafından üyelik iptal edilir.
– Kayıt ücreti ve servis ücretinin geri iadesi yapılmaz.
– Yetkililer tarafından soruşturma açılır.

Nasıl yeni teslimat adresi ekleyebilirim?

Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasında yer alan Yeni Adres Ekle butona basarak teslimat adresi ve fatura adresi tanımlayabilirsiniz. 
Önemli Not: Teslimat adresi alanına en fazla 10 farklı adres ekleyebilirsiniz.

Reklam, tanıtım vs. e-postası alıyorum. İletişim izinlerini nasıl değiştirebilirim?

Hesabım menüsündeki Üyelik Bilgilerim sayfasından aşağıdaki konulardaki iletişim izinlerini değiştirebilirsiniz:
– Kampanya haberleri
– Sepetteki ürünlerin hatırlatılması,
– Kargo bilgilerinin iletilmesi,
– Favori ürünlerle ilgili bilgilendirme,
– Diğer pazarlama faaliyetleri 

Telefon bilgilerimi değiştirebilir miyim?

Telefon bilgilerinizi, Hesabım menüsündeki Üyelik Bilgilerim sayfasından değiştirebilirsiniz. 

Teslimat adresimi nasıl güncelleyeceğim?

Teslimat adresinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından değiştirebilirsiniz. Kayıtlı adresinizi, sağ alt kısmında yer alan Düzenle linkini tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Uzun süre siteye giriş yapmadım, üyeliğim silinir mi?

Uzun süre siteye giriş yapmayan kullanıcıların üyelikleri  dondurulmaz. Üye girişi yapıp hesaplarını tekrar kullanabilirler. 
Not: Şifrenizi unutmanız  durumunda tekrar talep edebilir, sonrasında dilerseniz sistemde kayıtlı olan bilgilerinizi değiştirerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Yabancı uyruklu olanlar üye olabilir mi?

Yabancı uyruklu kişiler, Tumpazar.com’a üye olabilir. Ancak ürün gönderimi, sadece yurt içi ve KKTC’deki adreslere yapılır.

Tumpazar.com'a nasıl üye olurum?

Tumpazar.com üyeliği ücretsizdir, üyelik formunu doldurarak siteye hemen kaydolabilirsiniz. Dilerseniz Facebook hesabınızla da siteye hızlıca giriş yapabilirsiniz.
Üye olmak için ana sayfanın üst köşesinde bulunan Üye Ol linkini tıklayın. Üyelik formunu doldurun. (Kırmızı işaretle belirtilen alanların doldurulması zorunludur.)  Aktif olarak kullandığınız ve hemen kontrol edebileceğiniz bir e-posta adresi girin. Formu doldurduktan sonra Üye Ol butonuna basın. Tebrikler, Tumpazar.com üyelik işleminiz tamamlandı. 
 
Not: Tumpazar.com’ a üyeyseniz ikinci kez kaydolmanıza gerek yoktur. Şifremi Unuttum linkinden tekrar şifre talep edebilir, sonrasında sistemde kayıtlı olan bilgilerinizi değiştirerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. 

Tumpazar.com, üyeliğimi iptal edebilir mi?

Tumpazar.com’un belirttiği kuralların ihlal edilmesi durumunda üyeliğiniz askıya alınabilir veya iptal edilebilir. Üyelik Sözleşmesi’ni  inceleyip kuralları bilmeniz ve işlemlerinizi bu kurallara uygun olarak gerçekleştirmeniz gerekir. 

Üye olmadan da Tumpazar.com'dan alışveriş yapabilir miyim?

Misafir kullanıcı olarak üye olmadan Tumpazar.com’dan alışveriş yapabilirsiniz. Siparişinizle ilgili bilgilerin size iletilmesi için bir e-posta adresi girmeniz istenir. Siparişinizi size gönderilen e-postalarla takip edebilirsiniz. 

Üye olurken verdiğim kişisel bilgilere başkaları ulaşabilir mi?

Üyelik ve kişisel bilgileriniz, Kullanıcı Sözleşmesi’nde belirtilen durumlar haricinde ve onayınız olmadan diğer üyeler ve üçüncü kişiler ile paylaşılmaz. Üyelik Sözleşmesi’nde ve Gizlilik Politikası’nda haklarınızı daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Üyelere sunulan avantajlar nelerdir?

Tumpazar.com özel kampanyalardan, indirim avantajlarından ve kuponlarından sadece üyeler faydalanabilir. 

Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyeceğim?

Hesabım menüsündeki Üyelik Bilgilerim sayfasından değişiklik yapabilirsiniz. Yeni bilgilerinizi girdikten sonra Kaydet butonuna basmayı unutmayın.

Üyelik e-posta adresini değiştirebilir miyim ?

Üyelik e-posta adresi değiştirilemez. Kullanmak istediğiniz e-posta adresiyle yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz.

Üyelik ücretli midir?

Tumpazar.com üyeliği ücretsizdir. Üyelik formunu doldurarak kolay ve güvenli bir şekilde siteye kaydolabilirsiniz

Üyelik için yaş sınırı var mı?

18 yaşından büyük olan ve Üyelik Sözleşmesi’ni kabul eden herkes, Tumpazar.com’a üye olabilir.

Üyeliğimi iptal ettikten sonra tekrar siteye kaydolabilir miyim?

Üyelik iptal edildikten  sonra siteye tekrar  kaydolunabilir. Ancak yeni üyelikteki tüm süreçlerin yeniden yapılması gerekir. Daha önceki üyeliğe ait üyelik bilgileri, kuponların geri dönüşümü yoktur.

Üyeliğimi mağaza üyeliğine nasıl çevirebilirim?

Satıcı ve alıcı üyelikleri birbirinden farklıdır. Tumpazar.com’da sadece ticari unvanı olan kurumlar, mağaza açabilir ve satış yapabilir. Mağaza açmak için Tumpazar.com/magaza adresinden üyelik formu doldurup gerekli evrakları sisteme yüklemeniz gerekir. 

Üyeliğimi nasıl iptal edeceğim?

Tumpazar.com üyeliğinizi, Hesabım menüsündeki Üyelik İptali sayfasından silebilirsiniz. 
Hesabınızı bir süreliğine kullanmayacaksanız üyeliğinizi iptal etmenize gerek yok. Daha sonra alışverişe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.  
Önemli Not: Tamamlanmamış siparişiniz varsa üyelik iptali gerçekleştirilemez.  

Üyeliğin durdurulma nedenleri nedir?

Tumpazar.com’da tüm üyeler, eşit ve güvenli alışveriş için belirli kurallara uymalıdır. İhlal durumlarından bazıları şöyledir;  
– Tumpazar.com dışında  satın alma işlemi gerçekleştirmek için mağazaya site dışında işlem gerçekleştirmeyi teklif etmek.  
– Kanunlara ve site kurallarına uygun olmayan davranışlar göstermek. 
– Mağazanın satışını sabote etmek amacıyla istenmeyen bir ürüne ödeme yapmak. 
– Yorum ve puanlama sistemlerini web sitesi dışı amaçlar için kullanmak. 
– Sürekli sipariş iptal ederek ipariş iptalini sürekli yaparak kasıtlı şekilde ticarete engel olmak 
– Farklı üyeliklerle kampanyalardan yararlanarak usulsüz kupon kullanımı yapmak. Alıcı Üyelik Sözleşmesini Gör

Şifrede karakter sınırlaması var mı?

Şifreniz 6 – 15 karakter arası uzunlukta olmalı, harf ve rakam içermelidir.

Ürün & Mağaza

Ürünlerin orijinalliği ve garanti durumu hakkında bilgi alabilir miyim?

Tumpazar.com’da mağazalardan satın aldığınız ürünler, satıcı firmaların garantisi kapsamında ve sorumluluğundadır. Garanti belgesinde yer alan irtibat numarasından firmayla irtibata geçerek garanti durumunu sorgulatabilirsiniz. 
Sahte ve taklit ürünlerin satışını engellemek için Marka Koruma Merkezi‘ni hayata geçiren Tumpazar.com, fikri mülkiyet ve telif hakları konusunda markalara %100 destek verir.

"Hemen Al" seçeneği ne demek?

İncelediğiniz ürün sayfasında  yer alan Hemen AL butonuna basarak ürünü sepete atmadan direkt satın alabilirsiniz. Tek bir ürün satın alacaksanız Hemen Al ile kolay ve hızlıca alışveriş yaparsınız.

Akıllı Sıralama nedir?

Akıllı sıralama ile arama sonuçları birçok farklı kritere göre değerlendirip sıraya koyulur. Böylece kullanıcılar için en uygun olan ürünler üst sıralara yerleştirilir. Örneğin ücretsiz kargo özelliğiyle satışa sunulan ürünler, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkar. Aynı şekilde Mağaza puanı daha yüksek olan mağazaların ürünleri de üst sıralarda görünür.

Başarılı Mağaza nedir?

1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan ve yüksek puana sahip mağazalardır.

Favori ürünümün fiyatı düştüğünde bilgim olur mu?

Eklediğiniz ürünlerin fiyatı düştüğünde e-posta almak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Üyelik Bilgilerim sayfasından “İzlediğim ürünlerle ilgili e-posta almak istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. İletişim izni verdikten sonra favori ürünlerinizle ilgili değişikliklerde e-postayla bilgilendirilirsiniz.

Hızlı Gönderim nedir?

1-2 iş günü içinde kargoya verilebilecek ürünleri gösterir.

Hızlı Mağaza nedir?

Tumpazar.com’da siparişleri en fazla 2 iş günü içinde kargoya veren mağazalardır.

Mağaza Puanı nedir?

Mağazalar son 3 ay içindeki gönderim süresi, sipariş durumu, kullanıcı yorumu gibi kriterlere göre değerlendirilir ve 100 üzerinden bir puan alır. Bu puan, hem mağazanın sayfasında hem de mağazanın tüm ürün sayfalarında gösterilir.

Mağaza ile nasıl irtibata geçebilirim?

Bir ürünü satın almadan önce aklınıza takılan tüm soruları mağazaya sorabilirsiniz. Sorunuzu mağazaya iletmek için; 
– Ürün sayfasının sağında Mağaza adının altındaki Mağazaya Soru Sor butonuna veya, 
– Ürün sayfasının altındaki Soru ve Cevap sekmesini tıklayınca çıkan Mağazaya Sor butonuna basabilirsiniz. 
Sorunuzu yazdıktan sonra kimler tarafından görülebileceğini, “Sadece ben” veya “Herkese açık” seçeneklerinden birini seçerek belirliyorsunuz. 
Mağaza sorunuzu cevapladığında e posta ile size haber verilir. Tumpazar.com’da Hesabım menüsündeki Ürün Sorularım sayfasından sorduğunuz soruları ve gelen cevapları görebilirsiniz. 

Mağaza yorumu nedir?

Alıcılar, alışverişlerini tamamladıktan sonra mağazayla ilgili görüşlerini yorum yaparak diğer kullanıcılarla paylaşır. Mağaza Yorumunda alışveriş yaptığınız mağazayı bu 3 kritere göre olumlu veya olumsuz bir değerlendirirsiniz: 
– Ürün açıklamalarda anlatıldığı gibiydi.
– Mağaza ürün paketine özen göstermişti.
– Mağazanın iletişiminden memnun kaldım.
Ayrıca mağazayla ilgili düşüncelerinizi yazıp yoruma ekleyebilirsiniz. Diğer kullanıcılar, mağaza sayfasına geldiklerinde yapılan olumlu ve olumsuz yorumları okuyup alışveriş kararlarını buna göre verir. 
Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasında ürünün yanındaki Yorum Yap butonuna basarak ürün yorumu girebilirsiniz. 

Mağaza ürünü Tumpazar.com üzerinden değil, doğrudan kendisinden satın almamı istiyor. Ne yapmalıyım?

Tumpazar.com, platform dışında yapılan alışverişler için sorumluluk taşımamaktadır ve doğrudan alışverişi yasaklamıştır. Tumpazar.com’da bu gibi durumlarla karşılaşırsanız Canlı Destek veya Çağrı Merkezi aracılığıyla şikayette bulunabilirsiniz. İhlal durumu incelenip doğruluğu kanıtlanınca ürün sahibi ile ilgili gerekli işlemler, Tumpazar.com tarafından gerçekleştirilir.   
 
Platform dışında (doğrudan) yapılan alışverişte;
– Mağazanın, çeşitli nedenlerle ürünün ücretini başka bir hesap numarasına almak isteyebilir.
– Mağazanın, alıcıyı başka bir bayiye yönlendirip oradan alışveriş yapmasını isteyebilir.
– Ürün soru ve cevap bölümünden; e-posta, telefon vb. araçlarla alıcıya veya mağazaya ulaşıp alışveriş yapmaya çalışabilir. 
 
Platform dışından (doğrudan) alışveriş neden önerilmez?
– Mağaza, ürünün ücretinin başka bir hesabına yatırılmasını isteyip ürünü göndermeyebilir. 
– Mağaza, ürünün ücretinin başka bir hesabına yatırılmasını isteyip hasarlı ürün gönderebilir.
– Alıcı, ürünü alıp almadığını söyleyebilir. 
– Alıcı, ürünü alıp ücretini göndermeyebilir. 
– Mağaza veya alıcı, alışveriş esnasında irtibatı kesip kaçabilir. 
 
Doğrudan alışveriş şikayeti ve yakalanma durumunda;
– O ürünün satışı yasaklanır. 
– Kayıt ücreti ve servis ücreti geri iade edilmez. 
– Tumpazar.com tarafından üyelik iptal edilebilir.

Mağazalara neden yorum yapmalıyım?

Alıcılar, alışveriş yapmadan önce ürünle ve satıcı mağazayla ilgili yapılan yorumları okuyup ona göre karar veriyor. Siz de ürün satın aldığınız mağazayla ilgili görüşlerinizi, alışveriş deneyiminizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Böylece onlara alışverişlerinde yol gösterirsiniz.

Mağazaya sorduğum soruyu nasıl görebilirim?

Tumpazar.com’da  Hesabım menüsündeki Ürün sayfasından mağazalara sorduğunuz soruları ve gelen cevapları görebilirsiniz.

Nasıl yorum yazarım?

Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ilgili ürünün yanında yer alan Yorum Yap butonuna basarak yorum yazabilirsiniz. Yorum alanından hem mağaza hem de ürünle ilgili görüşlerinizi paylaşarak diğer kullanıcılara yardımcı olursunuz. Mağaza hakkında yaptığınız değerlendirme, mağazanın puanını etkiler.
Misafir kullanıcıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkini tıklayın, ürünün yanındaki Yorum Yap butonuna basarak yorum yapabilirsiniz.

Nasıl ürün satın alırım?

Nasıl ürün satın alacağınızı adım adım görmek için Ürün Satın Alma Sürecini Gör

Taciz edici mesajlar vb. yazıları nasıl şikayet edebilirim?

Tumpazar.com’da uygun olmayan yazılarla karşılaşırsanız Hesabım sayfasından Canlı Destek butonuna basarak veya Çağrı Merkezini arayarak şikayette bulunabilirsiniz. İhlal durumu incelenip doğruluğu kanıtlanınca ürün veya yazının sahibiyle ilgili gerekli işlemler Tumpazar.com tarafından gerçekleştirilecektir.

Yasal olmayan veya kural dışı satış yapan mağazaları nasıl şikayet edebilirim?

Yasal olmayan ürünler, kurallara aykırı yazılar ve adil bir şekilde ticaret yapmayan mağazalar görürseniz;
– Hesabım sayfasının sol alt tarafında bulunan Canlı Destek butonuna basarak bağlanın. 
– Canlı Destek uzmanına mağazayı ve ürün bilgilerini iletip şikayet nedenini açıklayın. 
– İhlal durumu incelenip gerekli işlemler Tumpazar.com tarafından gerçekleştirilecektir.

Ürün araması nasıl yapılır?

Tumpazar.com’da sayfaların en üstünde yer alan arama kutusuna, ürünle ilgili anahtar kelimeleri yazdıktan sonra Ara butonuna basarak site içinde arama yapabilirsiniz. 
Ürüne kategorisinden de ulaşabilirsiniz. Tüm Kategoriler başlığından ana kategorileri ve alt kategorilerini tıklayarak ilerleyebilirsiniz.    Arama sonuç sayfalarında, aradığınız kritere uygun ürünleri liste halinde görebilirsiniz. Sol taraftaki filtreleri (kategori, marka, fiyat aralığı, kargo ücreti vs.) kullanarak belli kriterlere göre arama yapabilirsiniz.
Anahtar kelime ile veya kategorileri dolaşarak yapılan aramalarda çok sayıda sonuca ulaşılabilir. Sonuç sayfasında sağ üst kısımda yer alan “Sırala” alanından sonuçları belirli kriterlere göre sıralayabilirsiniz. Fiyatına (en düşükten en yükseğe veya tam tersi), satış miktarına, yorum sayısına, ürün notuna veya satıcının Mağaza Puanına göre ürünleri listeleyebilirsiniz. 
Arama sonuçlarını,  sağ üst kısımda yer alan “Görünüm” alanından liste veya katalog seçenekleri standart veya alt alta görünümlü listelemeyi kullanabilirsiniz.

Ürün farklı fiyatlarla yeniden satışa sunulabilir mi?

Satın aldığınız ürünlerin fiyatları, Tumpazar.com tarafından değil, satıcı mağazalar tarafından belirlenir. Ürün fiyatlarındaki değişiklikler, mağazaların ücretlendirme politikası ve kampanya dönemleriyle ilgilidir. Bu nedenle aynı markaya ait, ancak farklı tarihlerde satışa sunulan ürünlerde fiyat farklılıkları olabilir. 

Ürün hakkında nasıl detaylı bilgi alabilirim?

Ürün detay sayfasından o ürünle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz: Ürün özellikleri, kargo ücretini kimin ödeyeceği, mağazanın diğer ürünleri, taksit seçenekleri vs. Ürün ve mağaza  yorumları, ürünü satın alan Tumpazar.com üyeleri tarafından yazılır. Alışverişlerinizde, daha önce ürünü satın almış üyelerin yorumlarından faydalanabilirsiniz. Ürünle ilgili sorularınızı, ürün sayfasındaki Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazaya iletebilirsiniz. 

Ürün indirimini sepette neden göremiyorum?

Anında indirim, sepette indirim gibi indirimleri ödeme sayfasında görebilirsiniz.

Ürün ve mağaza yorumlarıma nasıl ulaşabilirim?

Hesabım menüsündeki  Yorumlarım sayfasından satın aldığınız ürünlerin yanındaki  Yorum Detayı linkini tıklayarak detaylarını görebilirsiniz.  hem daha önce yaptığınız yorumları hem de yorum yapabileceğiniz ürünleri görebilirsiniz.

Ürün yorumlarımı silebilir miyim?

Hesabım menüsündeki  Yorumlarım sayfasından satın aldığınız ürünlerin yanındaki Yorum Detayı linkini tıklayıp detaylarını görebilir ve yorumu silebilirsiniz.

Ürün yorumu nedir?

Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili görüşlerini, fotoğraflarını Ürün Yorumu olarak paylaşır. Yorum alıcının ürüne verdiği not, ürünle ilgili düşüncelerini ve fotoğraflarını içerir. Yorumlar aracılığıyla diğer kullanıcılara alışverişlerinde yol gösterirsiniz. 
Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasında ürünün yanındaki Yorum Yap butonuna basarak ürün yorumu girebilirsiniz. Eğer misafir kullanıcıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkini tıklayarak yorum yapabilirsiniz.

Ürünü satın almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

– Ürün detay sayfasını iyi inceleyin. Bu sayfada ürün özelliklerini, ürünü satışa sunan mağazanın puanını, kargo ücretini kimin ödeyeceğini, benzer ürünleri, taksit seçeneklerini, alışveriş sonrası bilgilerini (iade, değiştirme şartları vs.) ve ürün yorumlarını görebilirsiniz.  
– Mağaza bilgilerine göz atın. Mağaza Puanı, teslimat hızı ve kullanıcı yorumlarına bakarak daha güvenli alışveriş yaparsınız.
– Satın almayı düşündüğünüz ürünün benzerlerinin fiyatları ve özellikleri inceleyin.  
– Eğer ürünle ilgili aklınıza takılan bir şey varsa ürün detay sayfasındaki Mağazaya Soru Sor butonuna basarak sorunuzu mağazaya iletebilirsiniz. 
Şifremi Unuttum?
Şifreni mi unuttun? Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir link alacaksınız.
Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmıyoruz.